Bibliai látásmód
Tabuk nélküli beszélgetés...
péntek, június 26, 2026
Színkötések, de Te ne legyél babonás!
péntek, június 19, 2026
csütörtök, június 04, 2026
csütörtök, május 14, 2026
Az imádás tisztaságáról.
Istent szellemben és igazságban szükséges imádni, mindezt
hitben hitből. Ő ilyen közeledést vár és tud elfogadni. Ez az életvitel
számunkra az újjászületésünkkel kezdődik, annak már az első napjától. Élni az
elé járulás lehetőségének kiváltságával. Leborulni előtte, hódolni személye
előtt, tiszta, épp ajándékot/áldozatot vinni és felmutatni számára, mégpedig
hálával, teljesen úgy tenni akaratát ahogy azt kéri, itt kezdődik az imádás.
Belépni a szeretetvalóságába, hogy viszont szeressük teljes szívünkből, tisztán,
az Úr vére által megmosott állapotban. Ez az imádás. Ennek része az is, hogy
élő áldozatként járulunk élé, és ez az áldozat, hasonlóan az ó szövetségi
áldozatokhoz, szükséges, hogy teljes, egészséges, hibátlan legyen. Ma az
újszövetségben ez konkrétan azt jelenti, hogy bűn nélkül, (nincs megvallatlan,
rendezetlen bűn az életünkben) így megvalósulva a teljes szívünkből kitétel.
(mert nem tartunk meg semennyit az Ego-számára az önakaratunknak)
A nem teljes engedelmesség, végül is engedetlenség. Ezért
folyamatosan törekednünk szükséges az őszinte odaszánásra.
De természetesen a hála, megemlékezés az Úr jóságáról,
beszédének mély tisztelete és akaratának megértésére való törekvés is
kapcsolódik az Istenimádathoz.
A fentiek alapján látható, hogy egyrészt Ismerni szükséges a
mi részünkről, Isten elgondolását és akaratát, arról, hogy milyen is, egy Isten
előtt kedves Istentisztelet, (hogy kikerüljük a magaválasztotta istentisztelet
helytelen gyakorlatait, pld kígyó fogdosó alkalmak, bálványimádással kevert
alkalmak és más szektás vonások stb.) milyen a személyes és helyes
kapcsolattartás vele. Másrészt folyamatosan törekednünk kell a tökéletlenségünk
felszámolására. Hiszen Isten egyértelműen azt kéri legyünk tökéletesek.
Megszabta és bemutatta ezt a mércét az Ő egyszülött fiában, Jézusban. Mi pedig
örömmel, minden vádlás és kárhoztatás nélkül, (bűnbocsánat öröme) megélhetjük,
hogy noha nem vagyunk tökéletesek (a lábunkat naponta szükséges megmosni) mégis
teljes szívvel törekedhetünk a tökéletességre, (tiszta épp egészséges áldozat
vitelre) hogy mindinkább elváltozzunk az Úr Jézus ábrázatára.
E folyamat által pedig Istenimádásunk valóban szellemben és
igazságban történjen meg. Megjegyzem, ez
pedig rendkívüli módon gördülékennyé teszi az Isten különféle ígéreteinek és
áldásainak a gyakorlati átvételét is. Egy engedetlen makacs gyermek, nem érti,
nem lát rá mélységében az Atya jóságára, mert engedetlensége megvakítja erre.
De ahogy az írás utal rá, mi a megtérésünk után már fiak vagyunk. A Szent
Szellem segítségével viselkedjünk is, e szerint. Mert az Írás megjegyzi
Istenről, a mi okulásunkra: „A tisztával tisztán bánsz, a hamissal azonban
hamis módra.” Ez sok mindent megválaszol a számunkra.
Köszönöm a figyelmeteket.
péntek, április 17, 2026
csütörtök, február 12, 2026
Békesség és nyugalom.
Nem megy be, hitetlenség, aggodalmaskodás és különféle
félelmek miatt. Háborog a szívük és a lelkük is, mert a gondolataik nem
felelnek meg ennek a kulcsfontosságú szellemi kitételnek:” egyébként testvérek,
ami valóigaz, ami tiszteletreméltó, ami igazságos, ami tiszta (ártatlan), ami
barátságos, ami jóhírű, ha van valami erényes, ha van valami magasztos: azt
vegyétek figyelembe (arra irányuljanak gondolataitok),”
Azért hoztam a Vida Sándor fordítást, mert nagyon tetszik a
„valóigaz” ugyanis ez sokkal többet fedd le mint csupán az igazságnak fordítás,
A valóigazság az abszolútum Jézus Krisztus, ami jóval több és sokkal magasabb kategória,
mint a rész „Igazság”. De nem akarok elkanyarodni, a lényeg, hogy a nyugalomba
való bemenetelhez, szükséges helyesen és a helyes dolgokon gondolkoznunk.
Miért? Azért, mert a hitetlenség az aggodalmaskodás és a félelmek elsősorban a
gondolkozáson keresztül, pontosabban a láthatókra nézés közben felszabadult
gondolkozáson keresztül lépnek be az elmébe, és ezekkel a helytelen és negatív
gondolatokkal, sátán a hitet, a reménységet és az Úrtól kapott békességet
igyekszik felszámolni a hivő életében. Szóval ne engedd meg magadnak a
helytelen az Isten által meghatározott gondolatokkal szembemenő gondolkozást.
Ahogy Bunyan utalt rá, vigyáznunk kell a "szemkapunkra" és a
"fülkapunkra".
„Mert mi, hívők, bemegyünk a nyugodalomba, miképpen
megmondotta: amint megesküdtem az én haragomban, nem fognak bemenni az én
nyugodalmamba; jóllehet munkáit a világ megalapításától kezdve bevégezte.”
Károli
„Mi viszont azért lépünk be békességébe, mert hívőkké
lettünk. Azt mondja ugyanis: "Haragban esküdtem eskümet: ők meg nem látják
békességemet!" Pedig a teremtés műve a világ megalkotása óta
befejeződött.” Békés-Dalos
„Igyekezzünk tehát bemenni abba a nyugodalomba, hogy valaki
a hitetlenségnek ugyanazon példájába ne essék.” Károli
„Iparkodjunk tehát bejutni abba a nyugalomba, nehogy
közületek valaki kövesse a hitetlenség példáját és elvesszen.” Békés-Dalos
„Békességet hagyok néktek; az én békességemet adom néktek:
nem úgy adom én néktek, amint a világ adja. Ne nyugtalankodjék a ti szívetek,
se ne féljen!”
„Békességet hagyok rátok, az én békémet adom nektek. Én nem
úgy adom nektek, amint a világ adja. Ne nyugtalankodjék szívetek és ne
szorongjon!” Békés-Dalos
A kép, John Bunyan (1628-1688) angol író A szent háború c
remek könyve alapján.
Köszönöm a figyelmedet.
csütörtök, december 18, 2025
Karácsony, ünnepek, felebaráti szeretet.
Nagy öröm számomra, hogy egyre több ember tapasztalja meg Isten valós szeretetét, az által, hogy félre tudta tenni az előítéleteit, és elgondolkozott a sajátjától eltérő világlátásról. Akik így tesznek, felismerik, hogy Isten szeretete folyamatosan áradó és minden időben, (még a legnyomorúságosabb, legsötétebb napokon is) elérhető valóság. Minden más helyes szeretetnek is ez a forrása.
A probléma az, hogy sokan nem tudják sem elfogadni, sem
mások számára felkínálni, pedig ez egyértelműen Isten akarata az emberek
számára.
Számos hívő és még Istenre jelenleg nem figyelő embert
megismertem, akik remek emberek, de sokuknál a szeretet átvétele és továbbítása
komoly problémába ütközik. Ezért sokszor nem minden ok nélkül, olyan véleményt
hallunk felőlük, hogy törvénykező, annyira száraz, hogy nem, hogy az élő víz
nem árad belőle, de még áporodott sem. Szeretetlen, rosszindulatú, nem nyitott,
közösség kerülő. Nos ezek mögött legtöbbször egyértelműen kimutatható a
szeretet igazságának nem, illetve félre értése. Az írás azt tanítja nekünk,
hogy Isten szeretete a legfontosabb! Ezt még elég jól, át is látjuk/megértjük
fontosságát, miután elfogadtuk a létezését. De a konkrét, Isten felé meglévő
szeretetünk meglétének az igazi hitelesítője, pontosan, az, hogy az Isten
képmására teremtett emberekhez hogyan viszonyulunk. Azokhoz, akik a közvetlen
közelünkben élnek, akik tőlünk várnak kimondva, kimondatlanul segítséget az
életük bármely területére nézve. Ezek az emberek, hasonlóan, ahogy veled is
előfordul a kapcsolataidban, meg tudnak bántani, vétkezni tudnak ellened,
hidegek, szeretetlenek, közömbösek tudnak lenni veled szemben. Az ilyen emberek
hozzánk hasonlóan arról a szükségről adnak jelzést, hogy irgalomra,
megbocsájtásra, szeretetre van szükségük. Ahogy ezekhez, az emberekhez viszonyulsz,
az igen sokat elárul az Istennel való kapcsolatodról, az önértékelésedről.
Egész pontosan arról, hogy értékeled e magad annyira /legalább annyira/ hogy
úgy szeresd magad, mint embertársaidat, és úgy cselekedj velük szemben, ahogy
az fordított esetben neked is jól esne. Nos az egészséges önszeretet,
önértékelés, önbecsülés teljesen Biblia dolog. Ezt leginkább az Istennel való
megbékült kapcsolatból és az értékhordozó embertársainkkal való interakciókból
nyerhetjük meg. Mindenki azt tudja adni, amivel rendelkezik. Ezért fontos, hogy
mind magad, mind másokat érintően tudd fogadni azt a szeretetet, amivel Isten,
és a környezetedben lévő értékképviselő, értéképítő emberek, nap mint nap
készek körbevenni, és áldásodra lenni.
„Ha azt mondja valaki, hogy: Szeretem az Istent, és gyűlöli
a maga atyjafiát, hazug az: mert aki nem szereti a maga atyjafiát, akit lát,
hogyan szeretheti az Istent, akit nem lát?”
„Lássátok milyen nagy szeretetet adott nekünk az Atya, hogy
Isten fiainak neveztetünk! A világ azért nem ismer minket, mert nem ismerte meg
Őt. Szeretteim, most Isten gyermekei vagyunk, és még nem lett nyilvánvalóvá,
hogy mivé leszünk. De tudjuk, hogy ha nyilvánvalóvá lesz, hasonlókká leszünk Ő
hozzá; mert meg fogjuk őt látni, amint van.”
„Mi tudjuk, hogy általmentünk a halálból az életbe, mert
szeretjük a mi atyánkfiait. Aki nem szereti az ő atyjafiát, a halálban marad.
Aki gyűlöli az ő atyjafiát, mind embergyilkos az: és tudjátok, hogy egy
embergyilkosnak sincs örök élete, ami megmaradhatna ő benne.
Arról ismertük meg a szeretetet, hogy Ő az ő életét adta
érettünk: mi is kötelesek vagyunk odaadni életünket a mi atyánkfiaiért. Akinek
pedig van miből élnie e világon, és elnézi, hogy az ő atyjafia szükségben van,
és elzárja attól az ő szívét, miképpen marad meg abban az Isten szeretete?
Fiacskáim, ne szóval szeressünk, se nyelvvel; hanem cselekedettel és
valósággal.”
Szóval az ünnepek!
"Kövessétek mindenki irányában a békességet."
Vásárlás, sürgés forgás, miegymás. Ezek olyan helyzeteket
szülnek melyek felkavarják, sőt, ki is akaszthatják az ember érzelmeit. Az
ilyenkor egyértelműen megmutatkozó feszültségekben is érdemes szem előtt
tartani, hogy mi a békesség követei is vagyunk, mindenki irányában!
Áldott, örömteli karácsonyt kívánok neked kedves olvasó,
függetlenül attól, hogy az Úr Jézus mikor született.
Köszönöm a megtisztelő figyelmedet.

